I den kommende uge kan børn deltage i en række sportslige og kreative aktiviteter i Virum, med både basketball for de yngste og street dance for de danseglade børn.
Mandag eftermiddag har piger i alderen 7-8 år mulighed for at prøve kræfter med basketball hos Virum Basketball Klub. Træningen består af sjove boldlege, grundlæggende basketballteknikker og mindre kampe – alt i et trygt, støttende og sjovt miljø. Det er en fantastisk mulighed for børnene at blive en del af et fællesskab, få motion og møde nye venner. Husk sportstøj, indendørssko og drikkedunk, og medbring gerne en basketball, hvis du har en.
Tidspunkt: Mandag 6. juli 2026, kl. 16:15
Sted: Virum Gymnasium, Fuglsangvej 66, 2830 Virum
Entré: Fri entré
Tilmeld gratis prøvetræning her
Tirsdag kan børn i alderen 9-12 år kaste sig ud i street dance på Fuglsanggårdsskolen. Her lærer de forskellige stilarter som HipHop, House, LA style og Waacking, og der vil være fokus på at have den rigtige attitude. Træningen inkluderer også konditions-, styrke- og smidighedsøvelser. Husk at have indendørssko og opsat hår, samt en drikkedunk.
Tidspunkt: Tirsdag 7. juli 2026, kl. 17:30
Sted: Fuglsanggårdsskolen, Askevænget 10, 2830 Virum
Entré: Fri entré
Tilmeld gratis prøvetræning her
Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.