Furesølund 3 i Virum er solgt for 20.300.000 - se køberen og 5 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Virum og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Virum følger boligmarkedet i og omkring Virum. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Furesølund 3 solgt for 20.300.000 kr.

Boligen overtages af Martin Ghasemi og Lene Rolighed Flensborg den 13. april. Køberen har betalt 20.300.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 95.305 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 9.194.000 og boligen er derfor handlet til 121% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 213 kvm. og er opført i 2024. Grunden er på 900 kvm.

Virumgade 49A solgt for 9.550.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 09. april. Køberen har betalt 9.550.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 87.615 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.500.000 og boligen er derfor handlet til 282% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 109 kvm. og er opført i 1966. Grunden er på 912 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Virum

Virumgade 3C solgt for 8.250.000 kr.

Boligen overtages af Cathrine Moesgaard og Laust Wilster Axelsen den 07. maj. Køberen har betalt 8.250.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 45.580 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.450.000 og boligen er derfor handlet til 139% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 181 kvm. og er opført i 1963. Grunden er på 635 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af home Virum

Hasselvej 38 solgt for 6.850.000 kr.

Boligen overtages af Michael Haahr og Nicoline Lund Dahl den 12. maj. Køberen har betalt 6.850.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 64.623 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 3.250.000 og boligen er derfor handlet til 111% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en rækkehus med 4 værelser på i alt 106 kvm. og er opført i 1937. Grunden er på 430 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Estate Virum – Bottelet & Ammitzbøll

Lavendelhaven 64 solgt for 5.195.000 kr.

Boligen overtages af Kenneth Benjamin Vincent Andersen den 12. maj. Køberen har betalt 5.195.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 45.973 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.850.000 og boligen er derfor handlet til 181% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 4 værelser på i alt 113 kvm. og er opført i 1989.

Boligen er solgt af LokalBolig Lyngby/Virum

Geelskovparken 44, st. mf, Søllerød solgt for 2.600.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 20. april. Køberen har betalt 2.600.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 42.623 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.050.000 og boligen er derfor handlet til 148% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 2 værelser på i alt 61 kvm. og er opført i 1972.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Virum

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk